سفارش تبلیغ
صبا ویژن

بیماری های لثه

 

https://www.mapledentalhygienecare.com/wp-content/uploads/2018/10/tran-gum-disease-causes.jpeg

بیماری های لثه

بیماری لثه چیست؟

بیماری های لثه بیماری های التهابی هستند که روی لثه ها و سایر بافت های پشتیبانی کننده دندان تأثیر می گذارند. بیماری های لثه عامل 70? از دست دادن دندان در بزرگسالان است. وقتی این بیماری ها در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند ، به راحتی و با موفقیت درمان می شوند. پیشگیری یا درمان بیماری لثه ؛ حفظ دندان های طبیعی فواید دیگری مانند جویدن راحت تر و هضم بهتر غذا را به همراه دارد. بیماری لثه با التهاب لثه آغاز می شود. بنابراین ، التهاب لثه مرحله اولیه بیماری لثه است. در این دوره ، لثه ها خونریزی ، قرمز و بزرگتر شده بودند. ممکن است در دوره اولیه ناراحتی زیادی ایجاد نکند. در صورت عدم درمان ، بیماری ممکن است به پریودنتیت پیشرفت کرده و صدمات جبران ناپذیری به لثه و استخوان آلوئول که از دندان پشتیبانی می کنند ، وارد کند. 

 

علائم چیست

اولین و مهمترین علامت بیماری لثه خونریزی است. علت خونریزی التهاب لثه است. باکتری های بیماری زا که روی دندان ها جمع می شوند ، لثه ها را پس از رسیدن به سطح مشخص ملتهب می کنند و پس از آن مرحله خونریزی ایجاد می شود. این دوره تقریباً 2 هفته است.

 

دلایل

استعداد ژنتیکی: مشخص شده است که 30? از افراد مبتلا به بیماری لثه در خانواده های خود این مشکلات را دارند. شناخته شده است که افرادی که به مراقبت از دهان و دندان اهمیت زیادی نمی دهند ، 6 برابر بیشتر از دیگران در معرض بیماری لثه هستند به دلیل این استعداد.

 

سیگار کشیدن: سیگار کشیدن ، که عاملی برای بسیاری از بیماری ها است ، باعث نرم شدن لثه ها شده و زمینه را برای پیشرفت بیماری های لثه فراهم می کند.

 

استرس: استرس ، که باعث آسیب پذیری بدن در برابر عفونت ها می شود ، در شکل گیری بیماری های لثه نیز موثر است. از آنجایی که استرس باعث دندان قروچه و جمع شدن دهان می شود ، در کاهش نیروی بین دندان ها و لثه ها موثر است. مهمترین دلیل رکود لثه ، سفت شدن دندانها است.

 

سو تغذیه و چاقی: برای تقویت سیستم ایمنی بدن باید به تغذیه توجه شود. نادیده گرفتن این مسئله شما را در برابر بیماری ها آسیب پذیر می کند. وقتی عادات غذایی غلط و اضافه وزن که باعث تشدید تشکیل عفونت می شود کنترل نشود ، نمی توان از پیشرفت بیماری های لثه جلوگیری کرد.

 

کمبود ویتامین: کمبود ویتامین K ، C ، B12 ، اسیدفولیک و نیاسین در بدن باعث شکایت هایی مانند خون دماغ ، اسهال ، ضعف و همچنین خونریزی در لثه می شود.

 

مسواک زدن سخت دندان: خونریزی در لثه ها ممکن است به دلیل آسیب دیدن بافت ها در نتیجه مسواک زدن دندان ها با حرکات شدید رخ دهد.

 

هورمونها در دوران بارداری: در دوران بارداری ، تورم و خونریزی ممکن است در لثه هایی که جریان خون سریع است ، ایجاد شود. هورمون هایی که با تسریع در تشکیل باکتری ها باعث خونریزی لثه می شوند ، به ویژه در سه ماهه دوم بارداری موثرتر می شوند.

 

پروتزهای دندانی نادرست و بی کیفیت: ساختارهایی مانند پل های تاجی ، پر کننده ها ، پروتزهایی که به لثه ها فشار وارد می کنند می توانند باعث بروز مشکلات لثه شوند.

 

سرطان خون ، اسکوربوت ، دیابت: این اختلالات با افزایش تمایل به خونریزی در لثه ها می توانند باعث عفونت شوند.

 

مصرف دارو: افرادی که از داروهای رقیق کننده خون ، داروهای ضد افسردگی ، داروهای قلب و قرص های ضد بارداری استفاده می کنند باید به بهداشت دهان و دندان توجه داشته باشند. این داروها می توانند به لثه آسیب برسانند.